thumbnail59 dep 2632331 Young plant in woman hand копияУ модних сучасних журналах часто можна зустріти поради і рекомендації про те, що себе необхідно любити, хвалити, підтримувати і не можна картати. Це все вірно. Я погоджуюсь з такою думкою, проте помічаю, що коли питання доходить до практики, то для багатьох людей це стає просто неможливим, ніби щось зупиняє і все...

Неодноразово в роботі з клієнтами чи учасниками тренінгів, стикалась з тим, що вони просто не можуть похвалити себе вголос. Таке враження, що у них щось застрягає в горлі і не дає це зробити.
Помітила тенденцію про те, що в Україні у дуже багатьох людей є внутрішня заборона на хваління і підтримку себе. В основі таких заборон переважно лежать наступні уявлення, установки:

«Хвалити інших – культурно, гарно, добре. Хвалити себе – егоїстично, нескромно»
«Якщо почну хвалити себе – зазнаюсь»
«Дякувати можна і треба Богу та іншим. Дякувати собі, хвалити себе - гріх»
«Можна себе хвалити, але дуже рідко, в особливих ситуаціях»

Якщо мені щось вдалось, я зробила важливий крок і т.д. – я кажу собі, що я розумниця і лапочка. Можу себе навіть погладити по голові :). Правда тут питання не в тому які саме слова я собі кажу чи в якій формі підтримую себе. Важливим є сам факт самопідтримки. Надаючи собі підтримку, відчуваю приплив енергії, радості і бажання продовжувати рухатись чи змінюватись. За рахунок такої підтримки я вчусь помічати і цінувати свої щоденні успіхи і кроки. Так я проявляю любов до себе.

Чому так? Тому що я сприймаю подяку собі, хваління себе за успіхи, самопідтримку – як спосіб прояву любові до себе, котрий додає внутрішніх сил, внутрішніх ресурсів і підтримує на шляху до змін і взагалі підтримує по житті.

Зауважила також, що значна частина моїх клієнтів, а також друзів – підтримують себе або у випадках успіху, або невдачі. Свого часу для мене стало дуже цінним усвідомлення того, що підтримувати можна і варто себе як у ситуаціях успіху, так і в ситуації невдачі.

Підтримка власних успіхів

Якщо торкатись теми психології успішних людей та законів успішності, то помічання успіху і постановка знаку оклику чи крапки в місці успіху є дуже важливою. Якщо не звертати уваги на успіх, не виражати в місці успіху вдячність, радість і любов, то Всесвіт сприймає це як посил, що успіх тобі не потрібний...

Метафорично для мене цей шлях виглядає так, наче я підіймаюсь на гору. Ось я на неї вийшла. Якщо я не зупиняюсь, не дякую собі за те, що дійшла сюди, не даю собі час віддихатись від підйому, а одразу вирушаю покоряти наступну гору, то наскільки далеко я зайду?
Якщо ж я, вилізши на гору, призупиняюсь, віддихуюсь, насолоджуюсь перебуванням на горі, дякую собі за те, що подолала цю вершину, а лише потім звертаю свій погляд на нові вершини і вирішую продовжувати шлях, то це зовсім інша історія...В цьому варіанті я дойду набагато дальше, ніж у першому. Ви погоджуєтесь?

Підтримка при невдачах

Коли трапляються з нами невдачі, у нас можуть бути такі варіанти реакцій:

 1. Картаємо себе, займаємось самоїдством, самозвинуваченнями.
 2. Підтримуємо себе, кажемо, що справимось.

Працюючи з клієнтами, а також зустрічаючи по життю багато людей, переважно чую про перший варіант реагування на невдачі. Але ж житття – це завжди шлях, а відповідно – чередування як успіхів, так і невдач. Успіх – це не відсутність падінь. Успіх - вміння приймати свої невдачі, вставати і рухатись дальше.
Якщо ж займатись самокартанням за помилки, то сили, які мають допомогти встати втрачаються. До речі, чи звертали Ви увагу на те, як Ваше тіло реагує на критику, а як – на похвалу? Спробуйте відслідкувати свої тілесні реакції. Впевнена, що вони допоможуть вам оцінити цінність самопідтримки.

Як можна вчитись підтримувати себе? Або як можна збільшувати частоту самопідтримки у житті?

 1. Пошукайте, які уявлення, заборони є у Вас щодо надання собі підтримки, похвали, самоподяки. Якщо Вам відгукнулись вище перераховані концепції («Хвалити інших – культурно, гарно, добре. Хвалити себе – егоїстично, нескромно»

  «Якщо почну хвалити себе – зазнаюсь»
  «Дякувати можна і треба Богу та іншим. Дякувати собі, хвалити себе - гріх»
  «Можна себе хвалити, але дуже рідко, в особливих ситуаціях»

 2. Зверніть увагу на те, що невміння дякувати собі та хвалити себе – це не діагноз. Це є результат установок, уявлень, заборон, котрі є у вас у голові. Їх можна змінювати і вчитись реагувати по-іншому.
 3. Спробуйте перетворити свої заборони на дозволи і позитивні уявлення про підтримку. Наприклад:
  «Хвалити себе – підтримувати, любити себе»
  «Самопідтримка, самопохвала – збільшує мою життєву енергію і додає внутрішніх сил» і т.д.
 4. Складіть письмовий список речей, ситуацій за які Ви собі дякуєте. За все життя. Список повинен бути мінімум на 20 пунктів і кожен пункт необхідно починати зі слів: Дякую собі за...
  Ви помітите як Вам додасться внутрішніх сил після виконання цього завдання.
 5. Завдання з зірочкою: прочитайте комусь з близьких (тому хто точно Вас підтримає) цей список подяк і символічно його відсвяткуйте, наприклад за чашкою кави чи чаю з печеньком :) Інший варіант – можна прочитати собі цей список перед дзеркалом: з посмішкою, відчуттям вдячності і тріумфальним тоном ;)
 6. . Записуйте в окремому блокноті кожного дня список власних успіхів і дякуйте собі за них, за те, що докладаєте зусилля.
 7. Вчіться призупинятись, дихати і насолоджуватись моментом, подолавши нову для Вас гору, вершину.
 8. Вчіться дивитись на ситуації невдачі, як на уроки, життєві сигнали. Все, що відбувається – це життєвий досвід, завдяки якому я вчусь і розвиваюсь. Відчуваю, що пишучи цей пункт, зачіпаю цілу окрему тему, проте він є одним із ключових вмінь підтримувати себе і в негараздах чи невдачах.

Бажаю Вам завжди підтримувати себе: і в складних, кризових ситуаціях, і в ситуаціях успіху, радості!
Легкості і насолоди Вам на цьому шляху!

З повагою і любов’ю,
Ольга Барабаш

P.S. Мені буде цінно, якщо Ви напишете відгук чи поділитесь думками з приводу прочитаної статті. Для мене це буде підтримкою :)

плеєр
"Чи варто звертатись до психотерапевта?"
Про це розповіла Ольга Барабаш-Дурач в ефірі радіо "Карпати".
 • Я прийшла до Олі в період дуже глибокої кризи в моєму житті. За 1 місяць я втратила чоловіка і батька. Життя загубило будь - який зміст. Я була спустошена, мені було боляче жити, боляче ходити по землі...

  Мар'яна Приймак

  Переглянути усі відгуки

 • Я проходила в Ольги Барабаш особисту терапію, а також відвідала тренінг "Цінність самопідтримки: поповни внутрішні ресурси". Загалом хочу сказати, що Ольга не лише спеціаліст високого класу...

  Ірина Тищенко

  Переглянути усі відгуки

 • Для меня Ольга высококлассный профессионал, который действительно нашел свое призвание и миссию, а значит добавляет во всем мире счастья и гармонии. Ольга все время развивается, усовершенствуеться...

  Оксана Бажанова

  Переглянути усі відгуки

 • Я прожив 5 чудових годин-зустрічей у якості клієнта Ольги Барабаш завдяки тому, що навчався в арт-проекті Людмили Підлипної. Для мене, як професіонала, але і клієнта, було важливо і приємно відчувати...

  Олег Гуковський

  Переглянути усі відгуки

 • Дуже дякую Оля за допомогу у відкритті Салону. Проблеми є у кожної людини, колективу та підприємства. Завдяки тобі, Оля, у моєму підприємстві їх значно менше ніж могло бути без твоєї допомоги...

  Анатолій Гуменяк

  Переглянути усі відгуки

 • Проходила курс психотерапії, який тривав приблизно 8 місяців. Дуже завдоволена результатами. Я подолала дуже багато внутріщніх конфліктів. В мені оселились спокій, мир, здоров'я, сили до життя..

  Ліля

  Переглянути усі відгуки

 • Я щиро дякую Олі за розуміння, підтримку та допомогу у вирішуванні важливої та складної для мене проблеми.Завдяки Олі я відкрила очі на дуже багато речей яких раніше просто не помічала...

  Тимків Діана

  Переглянути усі відгуки

Facebook Чат

Підпишись на розсилку

Підпишись та безкоштовно отримай 3 швидких способи відновлення сил
Пакет Супровід
Вартість 1600 грн
Пакет Самостійно
Вартість 900 грн
Пакет Голд
Вартість 3100 грн