thumbnail173 povyshayut muzhskuyu samoocenkuСпільна стратегія виховання є актуальним питанням для більшості батьків. Поговоримо про те, наскільки важливим для подружжя є вміння вибудовувати таку стратегію і досягати спільних домовленостей щодо виховання дітей.

Хто в ліс, а хто по дрова

Із народженням дитини батьки постають перед незліченною кількістю запитань, починаючи від того, чи брати немовля на руки, коли воно плаче, і закінчуючи вибором майбутньої професії для сині чи доньки. У кожного з подругів є своє уявлення про те, як правильно поводитися з дитиною, адже їх виховували в різних сім’ях з відмінними підходами та традиціями. Проте, якщо чоловік і дружина не здолають цих розбіжностей у поглядах щодо виховання власної дитини, не випрацюють спільної стратегії, то «власноруч» створять чимало проблем у своїй сім’ї.

Звісно, насамперед постраждає їхній син чи донька. Якщо батько “в ліс”, а мати – “по дрова”, то дитину немов тягнуть в різні боки. В результаті, вона не має чіткого розуміння того, що добре, а що погано, що їй можна, а що не можна тощо. Це породжує в дитини безліч внутрішніх конфліктів, забирає відчуття впевненості та опори. Якщо вона бачить, що між татом і мамою немає згоди щодо найважливіших для неї питань, то їй дуже складно навчитися слухати та чути інших людей, розуміти їхню позицію, шукати точки дотику.

Водночас розбіжності у поглядах щодо виховання дітей часто провокують конфлікти у подружжі. Насправді наявність непорозумінь і суперечок не є чимось страшним. Це звичне явище, коли стикаються два світи. Однак, якщо подруги протягом років не доходять спільної думки стосовно того, як виховувати дитину, конфлікти між ними не вирішуються і стають затяжними. Накопичуються образи, які віддаляють чоловіка і дружину один від одного, знижується рівень довіри та взаємоповаги. Кожен відстоює своє Я. У сім’ї немає спільного, міцного і непохитного “Ми”, а це становить велику загрозу подружній єдності і руйнує стосунки. За таких умов батькам непросто донести до сина чи доньки величезну цінність сім'ї, навчити їх поважати та любити ближнього.

Спільний “маршрут”

Можна сказати, що спільна стратегія виховання дітей у подружжі – це така собі “мапа”, на якій вказано куди та як чоловік і дружина ведуть свою дитину. Це є домовленості між подругами стосовно принципів та правил виховання. Варто зазначити, що на цій “мапі” батьки можуть позначати ближчі та дальші “пункти призначення”. Тобто вибудовуючи спільну стратегію виховання вони мусять ставити перед собою й дитиною довгострокові та короткострокові цілі. До короткострокових, наприклад, можна віднести засади, які визначатимуть годину, до котрої дитина певного віку може гуляти, чи окреслять спектр телепрограм, які їй можна переглядати. Натомість формуючи довгострокові цілі, подруги повинні відповісти на запитання: “Які цінності ми хочемо донести до дитини? Що ми, як християни, хотіли б їй передати? На які принципи ми спиратимемось, приймаючи щоденні рішення у процесі виховання сина чи доньки?”

Важливо пам’ятати, що формування такої спільної стратегії є справою дорослих. Тому не варто, аби дитина була присутньою, коли тато й мама домовляються між собою про засади і методи її виховання. Батьки повинні мати змогу спокійно зважити всі за і проти, вільно подискутувати та спільно накреслити “маршрут”, яким рухатиметься їхній син чи

донька. В іншому разі, коли важливі рішення приймаються спонтанно, у присутності дитини, постає велика ймовірність виникнення суперечок або й конфліктів.

Водночас життєвий досвід свідчить про те, що завжди будуть ситуації, які вимагатимуть миттєвого реагування. Наприклад, мама приготувала обід і кличе 4-річного сина їсти. Батькова позиція – нехай дитина спершу позбирає іграшки. Мамин варіант – їжа вистигне, тому нехай поїсть, а потім позбирає іграшки. Як бути, коли кожен із батьків має рацію? Якщо не має змоги вирішити питання без присутності дитини, то подругам слід докласти всіх зусиль, аби їхня розмова була максимально спокійною і вони швидко дійшли згоди. В такій ситуації пріоритетом є не те, за ким із батьків буде останнє слово, а здоровий приклад досягнення домовленості, який чоловік і дружина продемонструють своїй дитині.

Будуємо разом

Отже, на які засади можна спиратися, працюючи над спільною стратегією виховання:

 1. Усвідомте, що спільну стратегію не вибудувати за один раз. Це постійний процес, який потребує часу й уваги. Запровадьте практику домашніх “батьківських зборів”, під час яких ви з подругом зможете домовитися про те, як бути в тій чи іншій ситуації.
 2. Пам’ятайте, що у світі немає ідеальної стратегії виховання дітей. Тож і ваша позиція в цьому питанні не може бути єдино правильною і найкращою. Відкривайте свої вуха та серце, щоби почути думку подруга стосовно розвитку ваших дітей, і ви зможете дійти компромісу.
 3. Зазвичай ми переносимо до своєї сім’ї ті правила і моделі, які перейняли від наших батьків. При чому як позитивні, так і негативні. Отже, проаналізуйте плюси та мінуси особливостей виховання у вашій батьківській сім’ї. Пропишіть, що ви хотіли би взяти у свою сім’ю, а від чого відмовитися. Обговоріть це зі своїм подругом. Скомпонуйте найкращий досвід, що був у сім’ях ваших батьків, та перенесіть його у свою.
 4. Пропишіть правила виховання ваших дітей на даному етапі їхнього розвитку. Обов’язково домовтеся про один варіант дій за кожної ймовірної ситуації. Дійдіть спільного рішення щодо всіх питань, які є “на порядку денному”.
 5. Запитайте себе та свого чоловіка чи дружину, які цінності ви хочете донести до вашої дитини. Як саме ви спільно можете демонструвати їх на власному прикладі?
 6. Хваліть та підтримуйте одне одного у подружжі за батьківські успіхи. Адже ви разом проходите складний шлях розвитку і росту, щоденно навчаючись бути добрими батьками.

 

thumbnail173 771Не турбуйтеся про те, що у вас немає ідеальної стратегії виховання, ви не знаєте відповідей на всі запитання та у вас часто виникають сумніви. Найважливіше, аби ви і ваш чоловік чи дружина опанували мистецтво домовлятися і радитися між собою, приймаючи спільні рішення стосовно виховання дітей. Це збагатить ваші подружні стосунки та подарує вашому синові чи доньці цінний досвід взаєморозуміння, поваги і любові. А це – набагато краще, ніж демонстрація своєї непомильності, всеобізнаності та незмінності поглядів незалежно від обставин. Адже дитині потрібні не ідеальні мама й тато, а живі і люблячі

З повагою і любов'ю,
Ольга Барабаш

плеєр
"Чи варто звертатись до психотерапевта?"
Про це розповіла Ольга Барабаш-Дурач в ефірі радіо "Карпати".
 • Я прийшла до Олі в період дуже глибокої кризи в моєму житті. За 1 місяць я втратила чоловіка і батька. Життя загубило будь - який зміст. Я була спустошена, мені було боляче жити, боляче ходити по землі...

  Мар'яна Приймак

  Переглянути усі відгуки

 • Я проходила в Ольги Барабаш особисту терапію, а також відвідала тренінг "Цінність самопідтримки: поповни внутрішні ресурси". Загалом хочу сказати, що Ольга не лише спеціаліст високого класу...

  Ірина Тищенко

  Переглянути усі відгуки

 • Для меня Ольга высококлассный профессионал, который действительно нашел свое призвание и миссию, а значит добавляет во всем мире счастья и гармонии. Ольга все время развивается, усовершенствуеться...

  Оксана Бажанова

  Переглянути усі відгуки

 • Я прожив 5 чудових годин-зустрічей у якості клієнта Ольги Барабаш завдяки тому, що навчався в арт-проекті Людмили Підлипної. Для мене, як професіонала, але і клієнта, було важливо і приємно відчувати...

  Олег Гуковський

  Переглянути усі відгуки

 • Дуже дякую Оля за допомогу у відкритті Салону. Проблеми є у кожної людини, колективу та підприємства. Завдяки тобі, Оля, у моєму підприємстві їх значно менше ніж могло бути без твоєї допомоги...

  Анатолій Гуменяк

  Переглянути усі відгуки

 • Проходила курс психотерапії, який тривав приблизно 8 місяців. Дуже завдоволена результатами. Я подолала дуже багато внутріщніх конфліктів. В мені оселились спокій, мир, здоров'я, сили до життя..

  Ліля

  Переглянути усі відгуки

 • Я щиро дякую Олі за розуміння, підтримку та допомогу у вирішуванні важливої та складної для мене проблеми.Завдяки Олі я відкрила очі на дуже багато речей яких раніше просто не помічала...

  Тимків Діана

  Переглянути усі відгуки

Facebook Чат

Підпишись на розсилку

Підпишись та безкоштовно отримай 3 швидких способи відновлення сил
Пакет Супровід
Вартість 1600 грн
Пакет Самостійно
Вартість 900 грн
Пакет Голд
Вартість 3100 грн