thumbnail172 1366812011 kritika zhenschin«Материнський інстинкт» закладений в жінці природою. І це прекрасно. Проте часто жінки займають материнську позицію стосовно своїх чоловіків, а ті, своєю чергою, позицію дітей... стосовно власних дружин. Сьогодні поговоримо про вплив позиції «мама-син» на подружні стосунки.

«Чоловік-дружина» чи «мама-син»?

Недавно я спостерігала таку сцену. Жінка розмовляє з працівницею банку і вирішує якесь питання. Позаду неї стоїть чоловік. Я спостерігала за подружжям близько трьох хвилин, протягом яких чоловік не виявляв особливої активності, а коли нарешті спробував щось сказати, дружина перебила його зі словами: «Ігорчику, що ти таке кажеш? Я знаю як то має бути. Сядь поки на лавочку, щоби тебе спина не боліла» (а Ігорчику поза 60). Така ситуація є одним із яскравих прикладів позиції «мама-син» у стосунках.

Які ж ознаки найчастіше вказують на те, що стосунки «чоловік-дружина» перетворилися на материнсько-дитячі?

Зазвичай «дружина-мама» контролює свого чоловіка, допомагає, нагадує («А шапку ти вдягнув?», «Ти щось їв?», «Не забудь взяти ключі» тощо), а він звітує перед нею. Вона сама купує одяг чоловікові, який взагалі не займається своїм гардеробом. Дружина повністю відповідає за виховання дітей, а чоловік практично не бере в ньому участі. Часто жінка не вірить у те, що її «чоловік-син» може гідно забезпечити сім’ю, тому багато працює і почувається «запаханою». Відповідно її подруг не розвивається, не виявляє ініціативу на оботі, не має власних планів, або ж взагалі не працює. Дружина також не вірить у здатність чоловіка вирішувати складні життєві питання, а відтак сама приймає найважливіші рішення в сім’ї. Водночас він прагне уникнути відповідальності за ці рішення і повністю або більшою мірою перекладає її на дружину. Однією з найяскравіших ознак стосунків «мама-син» є те, що сімейний бюджет перебуває в руках дружини, вона ним керує і вирішує, куди «підуть» кошти. «Дружина-мама» часто каже: «У мене двоє (троє) дітей», натякаючи на те, що однією дитиною є чоловік. А той часто називає дружину «матусею».

«Мама-син»: убивчі ролі у подружжі

Коли дружина займає материнську позицію стосовно чоловіка, то їхні стосунки з рівноправних – «дорослий-дорослий» – переходять у нерівноправні – «дорослий (мати) -дитина». Так жінка, часто несвідомо, демонструє чоловікові: «Я сильніша, мудріша від тебе». Ця позиція повільно вбиває у чоловікові мужність, а в жінці – гармонійну жіночність. Чоловік поступово втрачає інтерес до дружини, зменшується його бажання захищати її і турбуватися про неї. Він злиться, бо не почувається біля своєї дружини чоловіком, страждаючи через те, що його мужність нікому не потрібна. Часто в чоловіка згасає сексуальний потяг до дружини.

І тут є кілька варіантів розвитку подій. Перший, коли чоловік стає інфантильним, апатичним, безвідповідальним, слабким і безпорадним «синочком». Другий варіант: мужчина стомлюється почуватися непотрібним чи недостатньо хорошим для дружини і починає бунтувати, «топити» своє горе в алкоголі або шукати поваги і визнання в інших жінок. Це врешті-решт може призвести до розпаду шлюбу.

А як у такому подружжі почувається жінка? Якщо чоловік є недостатньо психологічно зрілим, уникає брати відповідальність за себе, своє життя, подружні стосунки, виховання дітей, то «перекладає» її на дружину. Відтак вона поступово переймає його відповідальність на себе. Проте з часом втомлюється від такого тягаря, хоче знову відчути себе жінкою, зайняти слабшу позицію, опертися на чоловіка. Тому починає критикувати свого співподруга, сваритися з ним тощо. Так у подружжі починаються постійні конфлікти.

З одгляду на свій професійний досвід можу сказати, що такі стосунки є дуже поширеними. Іноді чоловік і дружина, чи один із співподругів мусять здійснити глибоку внутрішню роботу над собою, щоби навчитися займати рівноправну позицію в подружжі.

thumbnail172 14

Як бути дружиною, а не мамою (рекомендації дружинам): 

- Не перебирайте на себе всю відповідальність. Напишіть список: за що у сім’ї відповідаєте ви, за що – ваш чоловік. Наприклад, матеріальне забезпечення є на чоловікові. Внутрішньо перекладіть відповідальність на нього за цей конкретний пункт і... розслабтеся. Відтепер це не зона вашої відповідальності. Про цей пункт турбуватиметься чоловік.

- Не сумнівайтесь у тому, що чоловік здатний впоратися з тим, із чим повинен впоратись. Повірте у його здібності і ресурси.

- Не виконуйте всю роботу самотужки. Просіть підтримки і захисту в свого чоловіка, демонструючи, що вам потрібна його допомога.

- Не робіть за чоловіка те, з чим він і сам впорається.

- Не бурчіть і не критикуйте чоловіка. Натомість хваліть його за успіхи, кажіть йому, що вірите в нього і дякуйте за турботу, підкреслюючи мужні риси його характеру.

- Менше контролюйте і підстраховуйте чоловіка, більше довіряйте йому.

- Перепитуйте себе: «Я зараз реагую як «мама» чи дружина стосовно свого чоловіка?»

- Зменшіть кількість звернень до чоловіка в стилі «зайчик», «сонечко», «котик». Натомість частіше кажіть: «Мій легінь», «лев», «орел», «мужчина», «красень» тощо.

Як бути чоловіком, а не сином (рекомендації чоловікам):

- Усвідомте, що поруч із мужнім чоловіком навіть дуже сильна жінка розслабляється, починає йому довіряти і слідувати за ним, оскільки вона вийшла «за-між», щоб іти за

- Візьміть на себе відповідальність не лише за своє життя, а й за те, куди ви ведете свою дружину. Запитайте себе: «В якій іще сфері мені необхідно взяти на себе відповідальність і зайняти «дорослу» позицію?».

- Якщо дружина виявляє забагато турботи про вас, призупиніть її, заспокойте і покажіть, що повністю контролюєте ситуацію і не потребуєте її допомоги.

- Перепитуйте себе: «Я зараз реагую як «дитина» чи як дорослий мужчина?»

- Не звітуйте перед дружиною за кожний крок. Показуйте їй своїми діями і підтверджуйте словами: «Довірся мені. Я вирішу це питання. Можеш бути спокійна».

- Допомагайте своїй дружині, турбуйтеся про неї. Чоловіча позиція помітна у діях: привіз, відвіз, допоміг, захистив, зробив, взяв на себе останнє слово у вирішенні важливих

З повагою і любов'ю,
Ольга Барабаш

плеєр
"Чи варто звертатись до психотерапевта?"
Про це розповіла Ольга Барабаш-Дурач в ефірі радіо "Карпати".
 • Я прийшла до Олі в період дуже глибокої кризи в моєму житті. За 1 місяць я втратила чоловіка і батька. Життя загубило будь - який зміст. Я була спустошена, мені було боляче жити, боляче ходити по землі...

  Мар'яна Приймак

  Переглянути усі відгуки

 • Я проходила в Ольги Барабаш особисту терапію, а також відвідала тренінг "Цінність самопідтримки: поповни внутрішні ресурси". Загалом хочу сказати, що Ольга не лише спеціаліст високого класу...

  Ірина Тищенко

  Переглянути усі відгуки

 • Для меня Ольга высококлассный профессионал, который действительно нашел свое призвание и миссию, а значит добавляет во всем мире счастья и гармонии. Ольга все время развивается, усовершенствуеться...

  Оксана Бажанова

  Переглянути усі відгуки

 • Я прожив 5 чудових годин-зустрічей у якості клієнта Ольги Барабаш завдяки тому, що навчався в арт-проекті Людмили Підлипної. Для мене, як професіонала, але і клієнта, було важливо і приємно відчувати...

  Олег Гуковський

  Переглянути усі відгуки

 • Дуже дякую Оля за допомогу у відкритті Салону. Проблеми є у кожної людини, колективу та підприємства. Завдяки тобі, Оля, у моєму підприємстві їх значно менше ніж могло бути без твоєї допомоги...

  Анатолій Гуменяк

  Переглянути усі відгуки

 • Проходила курс психотерапії, який тривав приблизно 8 місяців. Дуже завдоволена результатами. Я подолала дуже багато внутріщніх конфліктів. В мені оселились спокій, мир, здоров'я, сили до життя..

  Ліля

  Переглянути усі відгуки

 • Я щиро дякую Олі за розуміння, підтримку та допомогу у вирішуванні важливої та складної для мене проблеми.Завдяки Олі я відкрила очі на дуже багато речей яких раніше просто не помічала...

  Тимків Діана

  Переглянути усі відгуки

Facebook Чат

Підпишись на розсилку

Підпишись та безкоштовно отримай 3 швидких способи відновлення сил
Пакет Супровід
Вартість 1600 грн
Пакет Самостійно
Вартість 900 грн
Пакет Голд
Вартість 3100 грн