Якщо Ви читали мою першу статтю про самопідтримку, то Ви же певно здогадались, що робота з підтримкою і самопідтримкою – близькі мені теми :)
Працюючи з клієнтами та аналізуючи досвід учасників своїх тренінгів, я дуже часто зустрічаюсь з тим, що люди не дозволяють собі просити про допомогу. Частина людей взагалі кажуть, що не потребують нічиєї допомоги. Насправді це не так. Більшість зізнаються собі (але не завжди іншим) про потребу в допомозі і підтримці оточуючих, проте не говорять іншим про це.
З того, що я бачу у своїй професійній практиці і просто у житті, усвідомлюю, що насправді немає людей, котрі не потребують підтримки чи допомоги. Ми живемо у суспільстві і всі ми в тій чи іншій мірі потребуємо допомоги, просто не завжди хочемо собі, а тим більше іншим в цьому зізнаватись.
А Ви просите про допомогу чи підтримку, коли цього потребуєте? Як часто Ви просите про допомогу? Чи вмієте робити це без страху, зі спокоєм у серці? Якщо ні – то що не дозволяє Вам говорити про свою потребу? Що зупиняє? Давайте подосліджуємо ці моменти..
Слово самотужки – похідне від сам і тужитись...Гм...Не найприємніша метафора...
Досить часто за небажанням або неможливістю попросити про допомогу стоїть та чи інша установка. Найчастіше в своїй практиці зустрічаюсь з наступними концепціями, заборонами, які часто зупиняють і не дають нам змоги попросити про допомогу чи підтримку в інших:
«Я – сам» / «Я -сама» (справлюсь, переживу)
«Я – сильний» / «Я - сильна»
«Не хочу нікого напружувати, викликати незручності»
«Просити про допомогу – показувати свою слабкість»
«Просити про допомогу - принижуватись»
У зв’язку з тим, що я жінка, хочу особливий акцент зробити для жінок, котрі керуються установкою: «Я сама». Сама – і самотня мають спільний корінь. Я сама – посил у Всесвіт – я самотня.
Ще одним із ключових моментів, який зупиняє, блокує – це страх бути відкинутим, страх почути відмову на прохання. Переважно цей страх виникає у результаті переживання досвіду відмови у минулому.
У ситуаціях відмови мені допомагає усвідомлення того, що якщо мені відмовили у підтримці – значить не змогли, або не захотіли, але це не означає, що я – недостойна, погана, принижена або ще якась там...Я від відмови не розсипаюсь. Просто іду шукати допомоги в іншому місці...
Приблизно рік тому звернула свою увагу на те, що можна ПРИЙМАТИ і БРАТИ підтримку. Усвідомила тоді, що це два різних процеси.
Приймати – більш пасивний процес, коли нам ззовні пропонують допомогу і ми її приймаємо або не приймаємо.
Брати – це більш активний процес, в якому самому необхідно заявляти про свої потреби.
Так от. Іноді нам навіть нічого не потрібно просити. Іноді нам пропонують допомогу, підтримку, але ми дякуємо, відмовляємось і не приймаємо її. Чому? Тому що керуємось однією з вище перерахованих концепцій або схожою до них.
До речі, Ви звертали увагу на іншу сторону медалі? Просячи у іншого, Ви даєте йому можливість проявити любов по відношенню до Вас, можливість пережити радість «Давання і ділення з кимось».
Подруга зупинила себе і не подзвонила мені, коли їй було погано вночі, оскільки турбувалась про те, що я, можливо, сплю. Мені тоді було дуже сумно з того приводу. Адже, якщо я не маю змоги підтримати її в найгірший момент, то для чого тоді взагалі я? Для чого наша дружба?
Найцікавішим є те, що часто люди починають використовувати маніпуляцію, щоб отримати те, що потрібно. В роботі з клієнтами помітила, що не всі навіть помічають, що маніпулюють... Наприклад, можна надутись, хникати чи плакати, замикатись в собі, жалітись про те, що все погано, злитись (що хтось Вам не допоміг); можна навіть захворіти, але ПРЯМО про допомогу так і не попросити!
Впевнена в тому, що багато в чому нам стало би простіше жити і взаємодіяти з близькими, якщо б ми вільніше і пряміше просили один одного про допомогу.
Як можна вчитись прямо просити про підтримку? Або як можна збільшувати частоту Вашого звернення по допомогу?
- Пропоную перетворити стримуючі концепції і установки на дозволяючі, звільняючі контрконцепції. Наприклад:
«Просити про допомогу, показувати свою природність, справжність»
«Просити про підтримку – давати можливість іншому «дати», проявити любов
«Я мудрий» / «Я мудра» (Я дію мудро, коли прошу про допомогу)
«Просячи про допомогу – легше йти по життю» - Тренуватись! Просити у близьких допомогу в дрібницях, коли ви в доброму настрої, коли не так страшно отримати відмову. Просити у тих, хто точно не відмовить. З часом просити частіше і більше :)
- Вчитись прямо просити про підтримку і допомогу. Наприклад:
Я тебе хочу попросити допомогти мені в тому і тому..
Мені потрібна допомога...
Чи міг би ти...? Чи могла б ти...?
Я хочу...
Я потребую.. - Перед тим як просити про допомогу, дайте допомагаючому визнання, похваліть за щось чи подякуйте за попередньо надану допомогу. Тільки при умові, що ви це будете робити щиро.
- Побільше і почастіше дякуйте за допомогу :)
Від всієї душі бажаю Вам приймати, брати і давати підтримку іншим :)
І отримувати максимум насолоди від взаємодопомоги!
З любов'ю і повагою,
Ольга Барабаш
P.S. Буду рада Вашим думкам, почуттям та відгукам на статтю. Ваш зворотній зв'язок є для мене підтримкою :)